NYHETSARKIVET
20 feb 2025 12:08
Avancerad konnektivitet stort fokus för Ericsson på MWC
När Mobile World Congress slår upp sina portar måndagen den 3 mars så kommer avancerad konnektivitet och självoptimerande nät att vara en av de viktigaste punkterna för den svenska telekomjätten Ericsson. Det framgick när bolaget i dag höll presskonferens och pratade om sina viktigaste ämnen inför MWC.

- Användarbehoven i mobilnäten blir alltmer differentierade och ställer olika krav på nätoptimering baserat på vad vilken tjänst som ska levereras. Det handlar om alltifrån tv-kameror som behöver broadcasta direkt från ett stort evenemang till sjukhus med 5G-uppkopplade operationssalar, säger Erik Ekudden, cto för Ericsson-koncernen, till Telekomnyheterna och fortsätter.

- För oss är det viktigt att berätta att detta är något som händer i dag. Tidigare har vi kanske varit för fokuserade att prata om framtidsvisioner, men det här är verkligen något som händer i våra kunders nät i dag, förklarar han.

Till skillnad från tidigare år kommer Ericsson i år att ha en större del av sin utställaryta öppen för alla besökare. Historiskt har hela ytan varit stängd för besökare som inte varit inbjudna av Ericsson.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108