NYHETSARKIVET
3 apr 2025 12:01
Nytt kollektivavtal inom IT och tech ger 6,4 procent
TechSverige har träffat ett nytt tvåårigt kollektivavtal för IT- och techbranschen med Unionen, Sveriges Ingenjörer och Akavia.

Avtalet trädde i kraft den 1 april och omfattar 1 000 företag samt 55 000 anställda.

"Det är positivt att vi har enats om ett nytt kollektivavtal som ger långsiktiga och förutsägbara villkor för våra medlemsföretag", säger Einar Humlin, förhandlingschef på TechSverige och tillägger:

"Vi är nöjda med den ökade flexibilitet vi fått in i avtalet. Det nya avtalet innebär att företag med TechSveriges IT/tech-avtal nu får ett generellt undantag från nattarbetsförbudet i arbetstidslagen. Det möjliggör nattarbete, något som företag utan kollektivavtal inte har tillgång till. Det är också glädjande att vi fått igenom flexibilitet i datum för lönerevisionen, vilket varit efterfrågat, särskilt från bolag som ingår i en internationell koncern".

Avtalet ger löneökningar på 5,5 procent fördelat på två lönerevisioner. Den första är på tre procent och gäller från 1 april i år och nästa är 2,5 procent den 1 april 2026. Utgångspunkten är dock det enskilda företagets ekonomiska förutsättningar.

Det totala avtalsvärdet är 6,4 procent, varav 0,5 motsvarar en ledig dag genom arbetstidsförkortning och ytterligare 0,4 procent avsätts till flexpension.

Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108