Waystream flyttar all produktion av sina access-switchar till Sverige. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande från i går.
Sedan 2020 har bolaget successivt flyttat mer av produktionen hem från Kina men nu ska samarbetspartnern NOTE i Lund göra hela jobbet i rollen som exklusiv produktionspartner.
Anledningen till flytten är att majoriteten av Waystreams försäljning är i Europa. Genom att flytta all produktion till Sverige ökar leveranssäkerheten och miljöeffekten förbättras genom ett minskat koldioxidavtryck.
Vi har de senaste åren ökat vår produktion i Sverige då vi sett ökad efterfrågan hos våra kunder. Nu är det rätt timing att flytta all produktion till Sverige för att ytterligare differentiera oss jämfört med våra globala konkurrenter. Samtidigt gjorde vi för ett par år sedan en livscykelanalys av våra produkter och resultatet visade att en access-switch som produceras i Kina genererar två gånger så mycket utsläpp jämfört med en som produceras i Sverige. Genom att vi nu flyttar all vår produktion till NOTE i Lund så reduceras vårt klimatavtryck markant vilket känns bra", säger Waystreams vd Fredrik Lundberg i en kommentar.
Den återstående produktionen i Kina avslutas i sommar.