NYHETSARKIVET
4 apr 2025 11:19
TDC centraliserar styret till en gemensam styrelse
Sju år efter att danska TDC delades upp i de två separata, självstyrande, verksamheterna Nuuday och TDC Net har ägarna nu samlat bolagsstyrningen till en central styrelse. Det skriver danska ITWatch.

Det innebär att styrelserna för Nuuday, TDC Net och TDC Holding blir identiska och leds av det danska styrelseproffset Susanne Juhl. I moderbolaget TDC Holding tar hon över rollen efter Telias tidigare vd Johan Dennelind, som var ordförande i nästan ett år.

Enligt danska Børsen har TDC-koncernen förlorat 14,3 miljarder DKK, motsvarande 20,7 miljarder kr, de senaste fem åren. Nu planerar koncernen ett strategiskifte.

Även om TDC själva inte bekräftar några planerade organisationsförändringar så ryktas det att TDC nu ser över möjligheterna att slå samman verksamheterna igen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108