John Billow utses av regeringen till rollen som chef för Nationellt cybersäkerhetscenter. Idag presenterade regeringen den nya chefen för Sveriges cybersäkerhet, som närmast kommer från en tjänst som chef för avdelningen för cybersäkerhet och certifiering på Försvarets materielverk (FMV).
Billow tillträder den 1 september. Han har erfarenhet från arbete med cyber- och säkerhetsfrågor, både internationellt och på Regeringskansliet. Tidigare var han bland annat ämnessakkunnig på justitiedepartementet.
Ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, sa vid presentationen att arbetet med cybersäkerhet är en prioritet men att arbetet tidigare inte hållit jämna steg med den digitala utvecklingen. Att komma till rätta med det har varit en prioritet för nuvarande regering och det har gjorts en stor satsning på cybersäkerhetsarbetet.