Ronneby kommun vill sälja en aktiemajoritet i sitt stadsnät till Nordity. Fiber. Det meddelade kommunen vid en presskonferens i fredags. Enligt kommunen kan affären ge kommunkassan hundratals miljoner kr, rapporterar Sydöstran.
I ett pressmeddelande berättar kommunen att man har mottagit flera bud från olika intressenter och att man nu har valt att utvärdera möjligheterna till ett samägande med Nordity Fiber.
"Ett samarbete kring utvecklingen av stadsnätet skulle innebära att Ronneby kommun behåller rådighet över den lokala infrastrukturen. Samägande av stadsnätet undersöks för att vi ska kunna leverera högkvalitativa välfärdstjänster och öka tillgången till digital kommunikation för våra invånar"e, säger Ola Robertsson, ordförande i styrelsen för AB Ronneby Helsobrunn, som är kommunens moderbolag, i en kommentar.
För Ronneby Miljö & Teknik skulle intäkterna från en delförsäljning av stadsnätet innebära ett välkommet tillskott då man förra året redovisade ett negativt resultat och dessutom drabbats av ett krav på 20,5 miljoner kr från invånare som drabbats av ett PFAS-utsläpp i dricksvattnet.
Stadsnätet i Ronneby har runt 10 000 anslutna hushåll och företag.