NYHETSARKIVET
17 sep 2025 11:46
Telias hemliga namnlek: Bredband2 var björk och Telia ek
I den 101-sidiga anmälan till Konkurrensverket avslöjas att Telias uppköp av Bredband2 bedrevs under det interna kodnamnet Project Paper. Telia gick under aliaset “Oak” (ek), medan Bredband2 kallades “Birch” (björk). Alltså: ett projekt döpt efter papper - där varken eken eller björken är särskilt kända för att bli just papper.

Visserligen kan björk användas till pappersmassa i nödfall, men industrin föredrar gran och tall. Och ek är direkt olämpligt: för hårt, för dyrt, och för långsamväxande. Att kalla projektet Paper är alltså ungefär lika logiskt som att använda en ekstock till kaffefilter.

Men visst: eken symboliserar styrka och dominans - helt i linje med Telia. Björken står för anpassningsbarhet, snabb tillväxt och en viss känslighet för yttre störningar. En träffsäker symbolik, om än kanske inte helt smickrande för alla inblandade.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108