NYHETSARKIVET
7 okt 2025 11:48
Frantzén ska elda på i Telias gamla huvudkontor
Stjärnkrögaren Björn Frantzén och hans Frantzén Group öppnar nästa år en ny restaurang i den lokal på Stureplan där mobiloperatören Tre tidigare hade sin flaggskeppsbutik och som sedermera användes som reception för Telias huvudkontor i samma fastighet.

Den nya restaurangen, som beskrivs som ett "contemporary grillhouse", ska enligt gruppen erbjuda matlagning över öppen eld med inspiration från både Asien och Nordamerika. På menyn väntas gäster hitta allt från råbar med crudos och sushi till eldstekta kött-, fisk- och grönsaksrätter.

Frantzén Group, som redan driver trestjärniga Frantzén och Brasserie Astoria i Stockholm, har under de senaste åren expanderat internationellt med nya restauranger i Dubai och snart även Marbella. Den nya etableringen markerar en återkomst till hemmamarknaden.

"Att öppna en grillrestaurang har länge varit en dröm, och det känns otroligt kul att göra det i Stockholm", säger Björn Frantzén i ett uttalande.

Lokalen, som tidigare aldrig varit restaurang, ska enligt planerna få en stor bardel och hålla öppet sent på kvällarna. Öppning planeras till 2026.

På Telekomnyheterna konstaterar vi att det är i senaste laget att elda på i de lokalerna. Det skulle rimligen ha skett innan operatören flyttade till Solna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108