NYHETSARKIVET
14 nov 2025 11:26
79 dagar kvar och ännu ingen ny generaldirektör för PTS
Trots att det bara är 79 dagar kvar tills förordnandet för Post- och telestyrelsens generaldirektör Dan Sjöblom löper ut, har regeringen ännu inte utsett någon efterträdare. Den sista ansökningsdagen var redan den 10 augusti, för drygt tre månader sedan.

Dan Sjöblom har varit PTS generaldirektör sedan 2017, då han efterträdde Göran Marby som gick vidare till posten som vd för ICANN. Under sina år på myndigheten har Sjöblom lett flera större omställningar, bland annat kring uteslutandet av Huawei och ZTE från 5G-auktionerna och PTS ökade roll inom cybersäkerhet.

Att regeringen inte presenterat någon ny GD skapar viss osäkerhet i ett läge då PTS både fått fler och tyngre uppgifter kopplade till EU-förordningar, cybersäkerhet och digital tillgänglighet, samtidigt som myndigheten står inför en sammanslagning med Digg. De kommande åren innebär dessutom omfattande tillsynsarbete mot operatörer, genomförande av gigabitförordningen och fortsatt arbete med tryggare kommunikationstjänster. En tydlig och stabil ledning behövs inför den strukturella förändring som väntar.

Enligt regeringens rekryteringsannons söker man en ledare med stark strategisk förmåga, gedigen erfarenhet av förändringsarbete och vana att leda större organisationer. Personen ska också ha dokumenterad erfarenhet av strategisk utveckling, internationellt arbete och en mycket god förståelse för den politiska struktur myndigheten verkar inom. Det är dessutom meriterande med erfarenhet av digitalisering, säkerhetspolitik och totalförsvar.

När regeringen kommer att presentera den nya generaldirektören är fortsatt oklart.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108