NYHETSARKIVET
18 nov 2025 12:42
Auktion av omtvistade 1800 MHz-frekvenser inledd idag
I dag startade PTS auktion av nationella tillstånd i delar av 1800 MHz-bandet. Auktionen väntas pågå i upp till tio arbetsdagar men kan dra ut på tiden. Myndigheten kommer inte att offentliggöra vilka budgivare som godkänts förrän auktionen är avslutad.

De nya tillstånden gäller för perioden 2028 till 2054 och ska säkerställa att frekvenserna används effektivt och bidrar till fortsatt digitalisering och säker nätutbyggnad. Villkoren är utformade för att möjliggöra sammanhängande spektrumblock i hela 1800-bandet framöver. Placeringen av blocken ska därför prövas på nytt efter tio år när nästa tilldelning sker för de tillstånd som löper ut i slutet av 2037.

De aktuella frekvenserna har en omtvistad historia. När PTS styrelse 2010 valde att förlänga dåvarande tillstånd direkt till 2027 utan auktion ledde det till flera överklaganden från konkurrenter. Myndigheten fick dock rätt i samtliga instanser.

En del av spektrumet bytte senare ägare genom en auktion 2016 där Tre köpte ett tillstånd som tidigare tillhört Spring Mobil. Detta tillstånd hade en kortare löptid och gick ut redan 2017.

Den nu pågående auktionen är därmed första gången på länge som hela bandet prövas i ett sammanhang och tilldelas enligt dagens regelverk.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108