NYHETSARKIVET
27 nov 2025 14:01
Telekomoperatörer dominerar Råd & Röns skamlista
Råd & Röns Skamlista för 2025 präglas återigen av många klagomål på telekombranschen. Tele2, Telia, Telenor och Tre finns samtliga med bland de mest anmälda företagen till Konsumentverket under året.

Tele2 hamnar högst av operatörerna med 327 anmälningar (279 anmälningar förra året). Konsumenter uppger att säljare lämnat felaktig information om pris, bindningstid och avtalets innehåll. Flera anmälningar handlar om att kunder fakturerats trots att det inte funnits ett giltigt avtal eftersom skriftlighetskravet inte uppfyllts. Tele2 kommenterar att bolaget är missnöjt med att finnas på listan och att man analyserar klagomålen, bland annat genom kundnöjdhetsmätningar och interna granskningar av samtal.

Telia har 203 anmälningar (227 förra året) och kritiken liknar den mot Tele2. Anmälarna uppger att uppgifter om pris och bindningstid inte stämt överens med vad som senare framgick i avtalet, och att kunder ombetts signera avtal under pågående samtal vilket inte är tillåtet. Telia hänvisar till att man har många kunder men få anmälningar i relation till sin storlek och att bolaget arbetar med utbildning och uppföljning av säljsamtal.

Telenor får 152 anmälningar (145 förra året). Konsumenter uppger att säljare inte varit tydliga med vem de representerar, att felaktig information lämnats om pris och om andra operatörers påstådda prisökningar, samt att vissa säljare antytt samarbeten som inte finns. Telenor säger att man arbetar med att tydliggöra sina säljkontakter genom utbildning och ökad kvalitetssäkring.

Tre får 139 anmälningar och kritiken handlar främst om oklar information kring abonnemangsbyten. Kunder har enligt anmälningarna fått besked om smidiga byten utan extra kostnader, men i stället blivit fakturerade för dubbla abonnemang. Anmälarna uppger också att säljare låtit påskina att de ringer på uppdrag av kundens befintliga operatör. Tre uppger att man löpande ser över rutinerna och vill att drabbade kunder hör av sig.

Värst på årets lista var Termination Experts, som säger upp abonnemang och avtal på olika tjänster. De har fått 1 076 anmälningar.

Råd & Röns Skamlista bygger på antalet anmälningar till Konsumentverket mellan 1 januari och 7 november samt krav på att tillsynsärende inletts eller att det finns tydlig anledning att varna för ett företag. Enligt Råd & Rön kan större företag få fler anmälningar på grund av sin kundbas, men placeras inte på listan enbart på grund av storlek.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108