Pakistans telekommyndighet PTA har nu utfärdat ett så kallat No Objection Certificate (NOC) till Pakistan Telecommunication Company Limited, PTCL, vilket innebär att affären att köpa Telenor Pakistan kan gå vidare. Myndigheten skriver att genomlysningen visat att alla juridiska krav är uppfyllda och att konkurrens- och konsumentintressen skyddas.
Med NOC:en på plats kan PTCL och Telenor slutföra de juridiska och kommersiella stegen i transaktionen. Båda bolagen åläggs att upprätthålla stabila och högkvalitativa tjänster under övergångsperioden.
Affären offentliggjordes redan i slutet av 2023 men har försenats av regulatoriska prövningar. Telenor är i dag landets tredje största operatör. När verksamheten slås samman med PTCL-ägda Ufone skapas en aktör som närmar sig Jazz, ägt av Veon, som marknadsledare.