Konsumentombudsmannen, KO, utfärdar ett föreläggande mot mobiloperatören Fibio efter att bolagets telefonförsäljning bedömts som vilseledande. Enligt Konsumentverket har Fibios säljare vid upprepade tillfällen underlåtit att uppge företagets namn och i vissa fall gett intryck av att representera andra, etablerade mobiloperatörer.
Tillsynsärendet inleddes i våras efter att ett stort antal konsumenter inkommit med samstämmiga klagomål. Konsumenterna har uppfattat att samtalen kommit från deras befintliga operatör, trots att så inte varit fallet. Ett sådant agerande strider mot distansavtalslagen, enligt Konsumentverket.
Genom föreläggandet åläggs Fibio att tydligt och direkt informera om att det är Fibio som ringer samt ange syftet med samtalet redan i inledningen av kontakten. Om bolaget bryter mot beslutet kan ett vite på en miljon kronor komma att utdömas.
Beslutet är det första kända formella ingripandet från Konsumentverket mot Fibio och sätter åter fokus på problemen med vilseledande telefonförsäljning på mobilmarknaden.