NYHETSARKIVET
21 jan 2026 12:39
CK Hutchison överväger börsnotering av telekomverksamheten
Hongkongbaserade CK Hutchison Holdings överväger att börsnotera sin globala telekomverksamhet i London, med Hongkong som möjlig sekundärnotering. Enligt Reuters kan en avknoppning och notering ske redan under tredje kvartalet i år, förutsatt att pågående strategiska vägval faller på plats.

Telekomverksamheten, som omfattar tillgångar i Europa, Hongkong och Sydostasien, bedöms kunna värderas till omkring 20 miljarder dollar. London pekas ut som huvudalternativ, vilket i så fall skulle kunna ge bolaget en snabb väg in i FTSE 100-indexet. Goldman Sachs, Citi och Deutsche Bank uppges arbeta med förberedelserna.

För svensk del är utvecklingen relevant eftersom CK Hutchison äger 60 procent av Tre Sverige och Tre Danmark. Några förändringar i ägandet av de nordiska verksamheterna har dock inte kommunicerats.

Processen kan samtidigt påverkas av andra parallella affärer. CK Hutchison har tidigare undersökt möjligheten att slå samman den italienska operatören Wind Tre med Iliads italienska verksamhet, något som enligt källor skulle kunna försena en notering. Inom koncernen råder delade meningar om nästa steg, men ett beslut väntas inom de närmaste veckorna.

CK Hutchison har de senaste åren arbetat aktivt med att renodla och höja avkastningen i koncernen. I fjol aviserades även en försäljning av stora delar av hamnverksamheten till ett BlackRock-lett konsortium, en affär som fortfarande drar ut på tiden av regulatoriska skäl.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108