Norska Kongsberg Satellite Services (KSAT) varslas om ett överträdelsegebyr på 1,5 miljoner NOK för att vid upprepade tillfällen ha kommunicerat med satelliter utan tillstånd, enligt ett pressmeddelande från norska telekommyndigheten Nkom.
Överträdelserna upptäcktes i samband med att Nkom genomförde tillsyn vid jordstationerna TrollSat i Antarktis och Svalsat på Svalbard i november 2025. Under flera månader hade KSAT haft kontakt med totalt fem satelliter utan nödvändiga tillstånd. Det är inte första gången bolaget bryter mot regelverket: så sent som i december förra året betalade KSAT 250 000 NOK i böter för otillåten satellitkommunikation från Svalbard.
"Det är allvarligt att KSAT vid flera tillfällen har kommunicerat med satelliter utan tillstånd. Därför varslar vi om ett högt överträdelsegebyr", säger avdelningsdirektör Espen Slette på Nkom. KSAT har nu tre veckor på sig att inkomma med synpunkter innan Nkom fattar slutligt beslut. Bolaget har i dag tillstånd för samtliga fem satelliter.