NYHETSARKIVET
6 maj 2026 13:25
GlobalConnect varnar för att reglering bromsar investeringar
GlobalConnects avgående vd Martin Lippert varnar för att alltför hård reglering riskerar att slå mot investeringsviljan i digital infrastruktur.
I en intervju med Telekomnyheterna pekar han på att fiberbranschen står inför fortsatt stora investeringsbehov samtidigt som avkastningskraven pressas.

- Det är viktigt att regleringen skapar incitament att fortsätta investera i robust och säker infrastruktur. Annars riskerar man att bromsa utvecklingen, säger Martin Lippert.

Frågan är högaktuell i Sverige där PTS arbetar vidare med den omdiskuterade marknadsanalysen för fiber. Samtidigt pågår en bredare diskussion om konkurrens, grossistpriser och tillträde till fibernäten.
GlobalConnect har under de senaste åren investerat miljardbelopp i både stamnät, sjökablar och datacenterkapacitet i Norden. Bara under 2025 uppgick investeringarna till 4,5 miljarder kr.

Enligt Lippert handlar nästa fas inte bara om fortsatt utbyggnad utan även om att säkra långsiktigt hållbara affärsmodeller.

- Infrastruktur av den här typen kräver väldigt stora och långsiktiga investeringar. Då måste det också finnas rimliga förutsättningar att få avkastning över tid, säger han.

Han lyfter samtidigt fram att säkerhetsläget och den geopolitiska utvecklingen ökar kraven på redundans och robusthet i näten.

- Digital infrastruktur har blivit samhällskritisk på ett helt annat sätt än tidigare, säger Martin Lippert.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108