PTS planerar att tilldela frekvensutrymme i 1500 MHz-bandet genom en auktion under det första kvartalet 2028. Myndigheten konstaterar att efterfrågan på spektrum i bandet är större än tillgången och har därför inlett arbetet med en auktion.
"Vi kan konstatera att 1500 MHz-bandet har goda förutsättningar att skapa både täckning och kapacitet. En tilldelning i 1500 MHz-bandet kommer att ytterligare bidra till att Sverige digitaliseras på ett säkert sätt", säger Anna-Maria Lann, chef för PTS enhet för spektrumanalys.
Enligt PTS ska totalt 90 MHz tilldelas nationellt, preliminärt uppdelat i 18 block om 5 MHz vardera. Bandet är tänkt att användas för så kallad kompletterande nedlänk, Supplemental Downlink (SDL), vilket innebär att det främst används för att öka kapaciteten för datatrafik i mobilnäten, exempelvis inom 4G- och 5G-tjänster.
PTS uppger samtidigt att processen kommer att följa samma modell som användes vid tilldelningen av 1800 MHz-bandet, inklusive säkerhetssamråd med Säkerhetspolisen och Försvarsmakten.
Enligt den preliminära tidplanen ska ansökningar lämnas in senast i februari 2027, medan själva auktionen planeras till februari-mars 2028.