När Lasse Pilgaard tar över som vd för GlobalConnect den 1 september gör han det efter nära tre år som finanschef och en lång period av intern upplärning tillsammans med nuvarande vd Martin Lippert.
- Det här har varit en gradvis process. Martin och jag har arbetat väldigt nära varandra kring strategi, organisation och de stora prioriteringarna för bolaget, säger Lasse Pilgaard till Telekomnyheterna.
Pilgaard beskriver GlobalConnect som ett bolag som nu går in i en ny fas. Efter många år av stora investeringar, förvärv och nordisk konsolidering blir fokus framöver allt mer inriktat på kapitaleffektivitet, kassaflöde och att få ut mer av den befintliga infrastrukturen.
- Vi har byggt en mycket stark plattform. Nu handlar det om att fortsätta växa, men också om att göra det på ett ännu mer effektivt sätt och skapa ännu större värde från nätet vi redan har byggt, säger han.
Samtidigt understryker han att bolaget inte planerar att slå av på investeringstakten inom strategiska områden som stamnät, datacenter och säker digital infrastruktur.
- Efterfrågan fortsätter att växa väldigt kraftigt, inte minst drivet av AI, säkerhetsfrågor och ökade krav på robusthet. Där ser vi fortsatt stora möjligheter framåt.
Pilgaard har tidigare varit CFO både på TDC och MTG och har även en bakgrund från McKinsey. Men att ta över ledningen för ett av Nordens största fiberbolag innebär ändå en ny typ av utmaning.
På frågan om vilket som kan bli det svåraste beslutet som vd pekar han inte på teknik eller investeringar.
- Vi står inför en fortsatt utveckling av bolaget, och då handlar ledarskap mycket om att omsätta strategi till verklighet tillsammans med organisationen - att skapa fokus, engagemang och framdrift, säger han.
Nuvarande vd Martin Lippert beskriver successionen som väl förberedd.
- Lasse har varit väldigt involverad i att forma strategin fram till 2030 och känner verksamheten mycket väl. Det gör att övergången blir naturlig, säger Lippert.
Han kommer däremot inte att ta någon styrelseroll i GlobalConnect efter vd-exiten.
- Nej, det är viktigt att den nya vd:n får fullt mandat och möjlighet att sätta sin prägel på bolaget, säger Martin Lippert.