NYHETSARKIVET
16 apr 2014 12:13
Teracom tecknar sjuårigt avtal om blåljusnätet Rakel
Teracom har tecknat ett sjuårigt avtal med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, kring drift, underhåll och kundstöd av det nationella kommunikationsnätet Rakel. Det meddelade Teracom i går.

”Jag är glad att MSB har slutit avtal med Teracom, och vi ser fram emot ett långsiktigt och förtroendefullt samarbete till nytta för Rakels användare”, säger Helena Lindberg, generaldirektör för MSB, i en kommentar.

MSB äger det nationella kommunikationssystemet Rakel, ett system som förbättrar samhällets krishanteringsförmåga och underlättar den dagliga kommunikationen hos organisationer som arbetar med ordning, säkerhet eller hälsa.

”Jag känner stor ödmjukhet inför uppgiften och jag är övertygad om att Teracom med vår vana att leva upp till kunders högt ställda driftkrav, kommer vara en ideal partner för MSB”, säger Stephan Guiance, vd för Teracom.

Det är ett omfattande avtal som nu tecknas, där Teracom kommer att ansvara för drift, underhåll och kundstöd för Rakel. Avtalet är på sju år, med möjlighet till förlängning upp till tre år. Utöver detta finns möjlighet till tilläggstjänster i driften.

”Vi är mycket stolta över att MSB har valt oss som partner. Det är ett stort förtroende att få ta hand om Rakelnätet och avtalet visar på vår styrka att sköta drift och underhåll för robusta nät”, avslutar Åsa Sundberg, koncernchef Teracom Group.

Idag används Rakel av drygt 460 offentliga och privata aktörer som har cirka 50 000 abonnemang. De största användarna är Polisen, Kriminalvården och Tullverket. Systemet har cirka 1 700 basstationer placerade över hela Sverige och infrastrukturen är byggd för att klara hårda väderförhållanden. Det gör Rakel till ett mycket tillförlitligt system.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108