Relacom och dotterbolaget Orbion Consulting har fått uppdraget att bygga ett förstärkt mobilt inomhusnät i Skanskas nya klimatsmarta kontorshus i Hyllie i Malmö. Det meddelar bolagen i dag. Lösningen säkrar den mobila inomhustäckningen, som många gånger helt eller delvis stängs ute i miljö- och klimatsmarta byggnader.
Orbion har gjort förstudien, projekteringen och mätningar på plats. Under de närmaste veckorna ska Relacom bygga inomhusnätet, innan Skanska flyttar in i sjuvåningshuset till sommaren.
Skanska flyttar all personal från sitt regionhuvudkontor på Drottningtorget i Malmö till den nya fastigheten. I nästa steg ska projektet, som kallas Klipporna, även inrymma ytterligare två liknande huskroppar med vardera 6-7 våningar, vilka kommer att hyras ut till andra företag.