Marknaden för mobilt uppkopplade apparater, det vill säga machine-to-machine via separata SIM-kort väntas öka med 3-4 gånger under de kommande fem åren. Det spår Ericsson i sin Mobility Report som presenteras i dag.
Om vi tittar på apparater med SIM-kort, som inte är telefoner eller surfplattor, så är den marknaden idag på cirka 200 miljoner enheter globalt. Men vi ser en ganska kraftig ökning på tre till fyra gånger dagens nivå, fram till 2019, säger Eva Sparr, Vice President Marketing and Communications Business Unit Networks på Ericsson, till Telekomnyheterna.
I dag står M2M-abonnemangen i genomsnitt för 2 procent av det totala antalet dataabonnemang, men enligt Ericsson kan denna siffra öka till 20 procent för de operatörer som satsar på M2M.
I dag ser vi att de flesta M2M-modemen är GSM-modem, men 2016 räknar vi med att en majoritet av apparaterna är uppkopplade med 3G/4G. Anledningen till det är en ökad användning av applikationer som kräver högre hastigheter, till exempel i uppkopplade bilar och reklamskyltar på stan, säger Eva Sparr.