För att få köpa Tele2:s norska verksamhet måste man sälja vidare Tele2-verksamheten Network Norways företagsmobilkunder till Ice.net. Det var den avgörande eftergiften för att affären skulle godkännas av de norska konkurrensmyndigheterna. Det står klart efter beslutet att de två operatörerna nu får slå ihop sina verksamheter.
För Ice.nets vidkommande innebär godkännandet att man nu får köpa Network Norways kundstock och varumärke. Dessutom får man köpa Officer AS, Norges snabbast växande återförsäljare av mobila lösningar. Därtill har man en option om att få köpa 2 100 MHz-spektrum vilket kräver regeringens godkännande,
Ice.net ingår från och med den 1 mars i år även ett sexårigt nationellt roamingavtal med TeliaSonera samtidigt som man, genom ett colocation-avtal får tillgång till TeliaSoneras sajter till förmånliga villkor.
Konkurrensetilsynet har varit tydlig i dialogen med TeliaSonera om att en tredje nätoperatör med en viss kundmassa är centralt för att säkra fortsatt konkurrens på pris och kvalitet. Avtalet vi nu har sagt ja till ger en reell möjlighet för en tredje aktör att etablera sig och konkurrera om norska mobilkunder, säger Germund Nese, avdelningsdirektör på Konkurrensetilsynet, i en kommentar.