Valberedningen i Tele2 föreslår Eamonn OHare, som ny styrelseledamot i Tele2:s styrelse sedan Lars Berg, efter fem år i styrelsen, har avböjt omval. Det meddelar operatören i dag.
Eamonn OHare var finanschef och styrelseledamot i Virgin Media mellan 2009 och 2013 och han är sedan dess grundare, styrelseordförande och verkställande direktör för Zegona Communications, ett investeringsbolag med inriktning mot den europeiska media- och telekomsektorn. Eamonn är även styrelseledamot i Dialog Semiconductor, en ledande leverantör av avancerad konsumentnära teknik till världens största och mest välkända tillverkare av mobila enheter.
"Valberedningen är nöjda med att ha rekryterat Eamonn O'Hare till Tele2 styrelse. Eamonn tillför styrelsen kompletterande kunskaper som kommer att bidra till att Tele2 kan fortsätta att vara marknadsledande på den snabbt föränderliga och växande europeiska telekommarknaden, där Tele2 har lyckats kapitalisera på datatillväxt och positionera bolaget som ett tjänsteföretag väl rustat för att möta konsumenternas behov. Därutöver kommer Eamonn att bidra med värdefulla insikter i styrelsens nuvarande arbete med ramverket för Tele2s kapitalallokering. Vi är mycket glada över att kunna nominera en så kvalificerad person till Tele2s styrelse, säger Cristina Stenbeck, ordförande för valberedningen, i en presskommentar.
Den 19 maj hålls Tele2:s bolagsstämma.