NYHETSARKIVET
21 maj 2015 11:56
Telia hänger på inbytestrenden i nytt samarbete med Brightstar
Nu hänger Telia på sina konkurrenter på mobilmarknaden och lanserar en inbyteslösning där man kan lämna in sin gamla mobiltelefon eller surfplatta och få ett tillgodokvitto att handla för i butiken.

Maximalt kan fem mobiltelefoner/surfplattor per tillfälle bytas in. Inom en snar framtid räknar operatören med att kunderna även kommer att kunna göra värderingen på hemsidan telia.se för att sen fullfölja inbytet i Telias butik.

”Våra kunder har generellt varit duktiga på att återanvända telefonerna, till exempel genom att någon annan i familjen tog över den. Men idag är ofta ingen annan i familjen intresserad av en gammal telefon, även om man gärna vill tro det. Det ställs också allt högre krav på företagen att medarbetarnas gamla mobiltelefoner tas om hand på säkerhetsmässigt optimalt sätt. Vi vill erbjuda kunderna att utnyttja värdet på den begagnade telefonen eller surfplattan samtidigt som de kan vara säkra på att enheten tas om hand på ett miljöriktigt och säkert sätt”, säger Patrik Granström, chef för små och medelstora företag på Telia, i en presskommentar.

Telia har avtal med företaget Brightstar som tar hand om den mobila utrusningen. De renoverar och säljer ca 95 procent av de telefoner som samlas in. Utav de resterande 5 procenten återvinns delar och resten skrotas på ett miljövänligt sätt.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108