Telefonisttjänstebolaget Kalix Tele24 och operatören DGC har slagit sina påsar ihop för att skapa en integrerad telefonisttjänst i DGC:s centrex-växelplattform. Det meddelar de två företagen i dag.
DGC har haft en god tillväxt inom affärsområde Telefoni de senaste åren. Nu tillför Kalix Tele24 ett mervärde som gör att vi stärker vårt helhetserbjudande till kunderna. Molnbaserad telefoni i kombination med outsourcade telefonister är både skalbart och flexibelt, säger Magnus Blom, affärsområdeschef på DGC.
Mer än hälften av Kalix Tele24:s större avtal den senaste tiden har tecknats i samarbete med en nätoperatör där telefonisttjänsten ingår i en större leverans. Därför är det nya samarbetet med DGC en naturlig utveckling för bolaget.
Kammarkollegiets KST-avtal bäddade för upplägg med telefoni och telefonist i samma paket. Myndigheterna är med och driver den här utvecklingen. Samtidigt ökar mognaden bland kunderna inom näringslivet. Fler och fler inser att de varken behöver hårdvara eller telefonister under sitt eget tak, säger Kalix Tele 24:s vd Roland Pihlström.