NYHETSARKIVET
12 aug 2015 12:15
Svenska Rebtel och Globalroam i amerikansk patenttvist
Svenska Rebtel, som erbjuder billiga internationella mobilsamtal, har hamnat i en amerikansk patenttvist med Singapore-bolaget Globalroam. Det kan Telekomnyheterna avslöja.

Det är Globalroam som anser att Rebtel har utnyttjat patentet ”381 Patent”, som har rubriken ”System and Method for Providing a Service” i sin tjänst för internationella samtalstjänster i USA.

Rebtel tillbakavisar dock kravet och gick i mitten av april i år till domstol med ett önskemål om beslut.

Enligt handlingar från District Court for the Eastern District of Virginia, yrkar Rebtel på att Globalroams samtliga krav gällande patent 381 ska avskrivas och att Globalroam ska betala samtliga kostnader för rättegång och advokater.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108