NYHETSARKIVET
24 aug 2015 11:56
Tele2:s koncernchefsbyte ger fler frågor än svar
Att Tele2 väljer att utse koncernens CFO sedan drygt ett år, Allison Kirkby, till ny vd och koncernchef efter avgående Mats Granryd, öppnar för fler frågor än svar kring telekoncernens framtid.

Fundamenta i frågan är varför styrelsen har utsett en CFO till vd och koncernchef för ett säljdrivet företag? Den direkta signalen är att bolaget nu kommer att bromsa snarare än att gasa sig fram på marknaden. Det kommer av allt döma att sparas mer pengar än vad det kommer att satsas på nyförsäljning.

Två tänkbara scenarier baserat på dagens vd-rockad är:

1) Tele2 Sverige har redan den roll som Korsnäs hade för Stenbecksfären under 1900-talet. Det vill säga kassako och spargris, och med en CFO vid rodret så kommer bolaget att kunna leverera mer vinst som sedan kan återinvesteras i andra delar av Kinnevik-koncernen, till exempel inom e-handel som nu tycks vara det stora framtidshoppet.

2) Nu ska de sista delarna ur Tele2 säljas av. Därför ska bruden kläs och besparingar ska få siffrorna att se riktigt bra ut. Det som talar emot detta scenario är att det historiskt har varit svårt att sälja lönsamma operatörsverksamheter så som Tele2 Sverige eftersom säljaren ofta vill ha betydligt mer betalt än vad någon kan tänka sig att betala.

Oavsett svaret på frågan så går Tele2-koncernen en spännande höst till mötes med en hel del förmodade omorganisationer.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108