NYHETSARKIVET
27 aug 2015 12:15
Net1 ställer sig bakom förslaget på PPDR-frekvenser i 700 MHz
Operatören Net1 ställer sig bakom Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, och Teracom Boxer i frågan om att avsätta frekvenser för ett samhällsnät, PPDR.

Net1 föreslår att det i ett av blocken ska tillgängliggöras kapacitetsutrymme för användare inom PPDR och den som tilldelas blocket ska bland annat åläggas leverera likvärdig täckning som Rakel har i dag och garantera en rimlig datakostnad.

”Net1 kan vara PTS behjälplig med att beskriva och utveckla hur dessa krav skulle kunna se ut och hur ställda krav skulle kunna utvärderas. Beskrivningen skulle utgöra ett komplett underlag som kan ligga till grund för PTS arbete med tillståndsvillkor. Förslaget skulle leda till ett transparent auktionsförfarande utan inslag av skönhetstävling. Net1 vill understryka att detta arbete inte på något sätt ska behöva förändra eller påverka den tidplan som PTS arbetar efter”, skriver bolaget i sitt remissyttrande angående 700 MHz till PTS.

Vill du läsa hela remissyttrandet så skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se (endast för prenumeranter).
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108