NYHETSARKIVET
11 sep 2015 12:08
Mats kommenterar: Something is rotten in the state of Denmark
Ekvationen som TeliaSonera och Telenor stod inför när man ville göra det som krävdes för att skapa en någorlunda stabilitet på den danska mobilmarknaden var väldigt svår. För att få med sig konkurrenten 3 hade man varit tvungna att erbjuda dem rejält med frekvensutrymme och mer kunder än de 140 000-150 000 BiBob-kunder som man nu istället erbjöd till en ny fjärde operatör på marknaden. Hade man erbjudit dessa villkor till 3, istället för en fjärde, ny operatör, hade konkurrensen varit fortsatt för hård för det nya bolaget varvid man på Telia/Telenor stod inför ett val av pest eller kolera.

Samtidigt ser alla att det krävs något radikalt för att skapa investeringsvilja på den danska marknaden. Konkurrens är inte allt. Särskilt inte i en tid då det krävs investeringar och digitalisering i hela Europa för att vi ska kunna hålla oss konkurrenskraftiga gentemot resten av världen.

Jag är ledsen att säga det, men dagens besked gynnar inte den redan illa sedda danska telekommarknaden. Det kommer att leda till en än tuffare marknad med än mindre investeringar. Den är inte död, men den luktar ganska illa.

Mats Sjödin
Chefredaktör, Telekomnyheterna
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108