NYHETSARKIVET
5 okt 2015 12:12
Tele2 omorganiserar koncernledningen – tar bort marknadschefsrollen
Tele2 meddelar i dag att man kommer att omorganisera sin koncernledning den 15 oktober i år. Den största nyheten är att marknadsdirektörsrollen försvinner ur koncernledningen.

– Ett av syftena med vår omorganisation är att bli ännu mer kundfokuserade och en av delarna i detta är att flytta ut marknadsfunktionen i de länder där vi är verksamma. Vissa av de framåtblickande delarna av marknadsarbetet på koncernnivå kommer att hamna under Lars Torstensson, som nu blir tillväxts- och strategichef. Andra delar kommer att hamna under vår nya centrala enhet Shared Operations, säger Viktor Wallström, pr-chef på Tele2, till Telekomnyheterna.

Anders Olsson, som i dag är CCO och marknadschef, kommer att finnas kvar i Tele2:s koncernledning med ansvar för ”strategiska projekt”.

“Inom ramen för Challenger programmet har vi analyserat och utvärderat vårt interna arbetssätt och kommit fram till att en omorganisation av ledningsgruppen är nödvändig för att öka vår kundfokus samt för att till fullo kunna dra nytta av koncernens kunskap och skalfördelar", säger Tele2:s vd och koncernchef Allison Kirkby i en kommentar till förändringarna.

Niklas Sonkin som i dag är chef för Eurasien och tillförordnad CTIO, blir operativ chef, COO. Han kommer även att ansvara för CTIO-aktiviteter och den nya enheten Shared Operations för gruppen. Niklas Sonkin behåller även sitt ansvar för Kazakstan och Tyskland.

Lars Torstensson, kommunikations- & strategichef, blir tillväxts- & strategichef samtidigt som han behåller kommunikationsansvaret för Tele2.

Malin Holmberg, som är tillförordnad chef för Centraleuropa, blir nu permanent i den rollen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108