NYHETSARKIVET
10 nov 2015 12:24
Ericsson: räknar med marknadstillväxt på 2-4 procent i snitt 2014-2018
Ericsson räknar med att den globala adresserbara marknaden för kommunikationsutrustning och tjänster kommer att växa med 2-4 procent i genomsnitt under perioden 2014-2018 till ett totalt värde på 250 – 275 mdr USD år 2018. Den prognosen lämnar Ericsson på sin kapitalmarknadsdag i Kista idag, och upprepar ambitionen att företaget ska växa snabbare än marknaden.

– Tillväxttalen är lite lägre än i vår förra femårsprognos, vilket till största del beror på att 2014 blev ett starkt år och på påverkan från valutor. Sett till absoluta tal räknar vi fortsatt med att marknadens totala värde når 250-275 miljarder USD år 2018, förklarade Ericssons vd Hans Vestberg i en presentation av bolagets strategier.

Mest väntas marknaden för Support Solutions, det vill säga stödsystem för drift och administration, att växa. Ericsson spår en genomsnittlig tillväxt på 7-9 procent under prognosperioden. Viktigare för den totala marknadstillväxten är emellertid en hyggligt god utveckling för telekomrelaterade tjänster som utgör drygt hälften av intäkterna på marknaden, där Ericsson räknar med en snittillväxt på 3-5 procent 2014-2018. Marknaden för nätverksutrustning väntas däremot visa relativt låg tillväxt med 1-3 procent i genomsnitt.

I prognosen räknar Ericsson dock inte in nya potentiella kundsegment inom industri och samhälle, områden som Ericsson haft uttalade förhoppningar om de senaste åren. Intäkter från IPR, patent och andra rättigheter inkluderas heller inte i den nya marknadsprognosen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108