NYHETSARKIVET
8 jan 2016 11:45
Hyllade marknadschefen Karin Rosell lämnar Halebop för E.ON
Halebops hyllade marknadschef Karin Rosell kommer på måndag att börja som ny chef för Brand & Marketing på E.ON Sverige. Det meddelar bolaget i dag.

”Det känns otroligt kul och spännande att få vara med på den förändringsresa som E.ON påbörjat. Att bidra till att utforma, bygga och driva E.ON:s nya marknadsposition ska bli fantastiskt roligt”, säger Karin Rosell i en kommentar.

För sitt arbete på Halebop utsågs Karin Rosell 2014 till Sveriges bästa marknadschef av tidningen Resumé och 2015 fick hon Titanpriset.

På E.ON kommer hon att rapportera till en annan gammal telekomkändis. E.ON:s kommunikationsdirektör Yvonne Borg var nämligen marknads- och kommunikationschef på ISP:n Bostream år 2000-2004.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108