NYHETSARKIVET
5 feb 2016 12:27
Mediauppgifter: Turkcell har förtur på TeliaSoneras andel i Fintur
TeliaSonera och Turkcell har ett icke-bindande avtal om att Turkcell ska köpa TeliaSoneras andel i Fintur. Det rapporterar den ryska affärstidningen Vedomosti på fredagen med hänvisning till uppgifter från Turkcell.

Samtalen med Turkcell avseende Fintur har pågått sedan strax efter det att TeliaSonera i november i fjol lät meddela avsikten att bolaget ska lämna regionen Eurasien. Turkcell meddelade strax efteråt att operatören är intresserad av att köpa TeliaSoneras ägande i Fintur, som är holdingbolag för ägandet i en rad mobiloperatörer i Eurasien.

Enligt Vedomostis källor fördes initiala samtal om Fintur även med den ryska teleoperatören MTS under senhösten 2015, på initiativ av TeliaSonera. MTS intresse begränsade sig dock till enskilda mobiloperatörer i Finturs portfölj, och samtalen har inte resulterat i vidare kontakter mellan TeliaSonera och MTS, uppger Vedomosti.

Fintur ägs av TeliaSonera (cirka 59%) och Turkcell (cirka 41%). I bolaget samlas ägandet i ett antal mobiloperatörer i Eurasien.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108