TeliaSonera är på väg att införa Telia som varumärke inom hela koncernen. Därmed tycks man även vara på väg att lämna Sonera som varumärke på den finländska marknaden och kanske till och med ta bort Sonera ur koncernnamnet. Det uppger källor till Telekomnyheterna.
Imorgon kommer norska Netcom att byta namn till Telia och tidigare i år bytte TeliaSoneras verksamheter i Estland, EMT och Elion, namn till Telia.
Därmed är Telia det primära varumärket för TeliaSonera i Sverige, Danmark, Norge och Estland. Kvar att byta namn på, av de prioriterade marknaderna är därmed Finland, Lettland och Litauen.
Sedan november 2014 är den finländska statens ägande i TeliaSonera så lågt som 7,8 procent av aktiekapitalet vilket innebär att deras inflytande har minskat rejält sedan den gemensamma koncernen bildades 2002/2003, då finländska staten ägde drygt 19 procent av aktierna.
Ett namnbyte på koncernen skulle kunna vara en av de frågor som tas upp på TeliaSoneras årsstämma den 12 april i år.
TeliaSonera meddelar att man inte vill kommentera Telekomnyheternas uppgifter.