Telia och IP-Only kommer inte att få rösträtt i Stadsnätsföreningen. Det står klart sedan föreningen i dag tog ett första beslut i frågan som har diskuterats hett under de senaste åren.
Stadsnäten tar genom dagens beslut ett steg till att säkra att föreningen driver de lokala och regionala stadsnätsbolagens intresse. Det är dessa aktörer som ska ha rösträtt vid stämmorna, säger Mikael Ek, vd för Svenska Stadsnätföreningen till Telekomnyheterna.
Trots beslutet att inte ge bolag som Telia och IP-Only rösträtt vid stämmorna kommer Per Norrthon, som sedan en tid arbetar på IP-Only, att sitta kvar i Stadsnätsföreningens styrelse.
Det finns inget som hindrar att olika personer från olika företag ingår i styrelsen. Det viktiga med dagens beslut är att det är de lokala och regionala stadsnätsbolagen som har rösträtt vid stämman, säger Mikael Ek.
Ett annat viktigt inriktningsbeslut som fattades vid dagens stämma i SSNf var att föreningen ska titta mer på digitaliseringsfrågorna.
Vi behöver titta längre bort än bara fiberutbyggnaden i Sverige och ta tag i och bli mer involverade i digitaliseringsfrågorna, säger Mikael Ek