Genom att minska utsläppen kan vi hindra ytterligare flyktingkriser. Det skriver DGC:s vd Jörgen Qwist, i sitt vd-ord i samband med operatörens hållbarhetsrapport som presenterades i dag.
Enligt Jörgen Qwist är höstens flyktingkris i Sverige en västanfläkt av vad som sannolikt väntar när global uppvärmning slår ut matproduktion och länder blir översvämmade. UNHCR uppskattar att vi kommer ha mellan 250 miljoner och 1 miljard klimatflyktingar år 2050.
Därför är det enligt honom viktigt att alla företag tar sitt ansvar.
Global uppvärmning är mer än en miljöfråga, den handlar om överlevnaden av vår civilisation såsom vi känner den. Därför är det rimligt att alla företag, stora som små, drar sitt strå till stacken för att minska utsläppen av växthusgaser, skriver han.
DGC har sedan man tog tag i frågan 2011 minskat sina växthusutsläpp med 70 procent i relation till sin omsättning.