NYHETSARKIVET
26 okt 2016 12:10
Mats kommenterar: Ekholm som vd öppnar för ny ordförande
Att styrelsen för Ericsson väljer Börje Ekholm, som har suttit i bolagets styrelse i tio år, som ny vd och koncernchef öppnar samtidigt för att man kommer att byta ut den kritiserade styrelseordföranden Leif Johansson. Detta i och med att man då behåller kontinuitet i bolaget genom att ha en vd som är väl insatt i bolagets och styrelsens stora frågor för framtiden. I normala fall byter inte gärna både vd och ordförande samma år.

Ericssons nuvarande styrelseordförande Leif Johansson har fått mycket kritik de senaste månaderna för att han inte har varit tillgänglig för att ge sin syn på de stora uppsägningarna och rekryteringen av en ny vd. Dessutom ses han av många som en traditionell industrialist medan Ericsson i dag hellre vill se sig som ett IT-bolag.

Att Börje Ekholm ska bo kvar i New York och sitta kvar i styrelserna för Alibaba Inc., NASDAQ OMX Group Inc. och Trimble Navigation Ltd, samt Universitetsstyrelsen på KTH, är något som ifrågasätts i dag.

Mats Sjödin
Chefredaktör, Telekomnyheterna
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108