NYHETSARKIVET
7 nov 2016 12:08
Mats kommenterar: If you can’t beat them – buy them!
För en vecka sedan presenterade den norska regulatorn Nasjonal Kommunikationsmyndighet statistik som visade att uppstickaren på den norska telekommarknaden, Phonero, som bara funnits i åtta år, hade gått om Telia på företagsmarknaden. Telia har visserligen fler kunder men Phonero omsätter mer.

Antagligen var det då Telias koncernchef konstaterade att om man inte kan klå dem så gäller det att köpa dem. Nej, det var det såklart inte. Telias förhandlingar om Phonero har såklart pågått ett tag, men antagligen är det samma logik som gällt: if you can’t beat them – buy them!

Enligt dansk media innebär dagens köp att Telia troligtvis inte kommer att lägga något bud på TDC. Någon riktig förklaring till resonemanget finns dock inte.

Telia har dock en än större utmaning på den norska marknaden och det är att hitta ett bredbandsnät att förvärva till rimligt pris. Något som man nu måste intensifiera arbetet med.

Mats Sjödin
Chefredaktör, Telekomnyheterna
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108