Kinneviks vd Lorenzo Grabau får lämna sitt uppdrag med omedelbar verkan. Det meddelade Kinneviks styrelse i dag på morgonen.
"Lorenzo Grabau har gjort betydelsefulla insatser för Kinnevik i ledande befattningar under de senaste fyra åren, varav de senaste två och ett halvt åren som VD. Han har byggt ett starkt team och framgångsrikt fokuserat och konsoliderat vår portfölj och tillgångar. Kinnevik har nu ett bra utgångsläge för att gå in i nästa fas i sin strategi att investera i och bygga ledande digitala konsumentfokuserade varumärken", heter det i bolagets pressmeddelande.
Joakim Andersson, som har varit Chief Financial Officer sedan februari 2015, har utsetts till tillförordnad vd till dess att en ny vd har rekryterats.
Lorenzo Grabau fortsätter, trots att han lämnar vd-jobbet, sina styrelseuppdrag i Millicom, Qliro Group, Tele2 och Zalando.