Telenor och Cisco har startat ett gemensamt bolag, WorkingGroupTwo, som ska utveckla en molnplattform som radikalt ska minska tiden för time-to-market och produktinnovation för mobiloperatörer. Det skriver Telenor i ett pressmeddelande.
"WorkingGroupTwo-plattformen är en Telenor-innovation. Jag är stolt över att vi som företaget kan leverera nya tekniker för att skapa en nydanande telekomplattform med potential att lyfta hela telekomindustrin framåt", säger Telenors vd- och koncernchef Sigve Brekke i en kommentar.
Erlend Prestgard, som har haft flera tunga strategi-poster inom Telenor, är vd för det nybildade bolaget. Ordförande är Birger Magnus som även är styrelseordförande i NRK och Hafslund ASA.