Telekomåterförsäljaren Dialect har genomfört en omfattande omstrukturering av sin telesales-verksamhet och satsar nu på en nystart efter hård kritik i media och förlorade telesales-avtal med både Telenor och Telia.
Det har funnits lokala ledarskapsproblem inom vår telesales som vi har tagit tag i ordentligt. Konsekvensen av det är att vi har avvecklat ett bolag och omstrukturerat två bolag från grunden. Detta innebär att vi har gått från 150 telesale-säljare till ett 20-30-tal säljare, säger Bodil Prising, vd för Dialect, till Telekomnyheterna.
Den omstrukturerade telesales-verksamheten ska integreras tydligare i Dialects företagscenterverksamhet.
Det innebär att vi kommer att arbeta med distansbearbetning, det vill säga telesales mer lokalt. Förutom ångerrätt i 30 dagar så kommer kunderna erbjudas möjlighet att hämta ut varorna i våra butiker och vid behov få hjälp på plats och alla kunder erbjuds skriftliga, digitala avtal, säger Bodil Prising.
Under senhösten har Dialect kört mindre piloter med både Telenor och Telia, när det gäller den nya modellen och resultatet har varit mycket bra och mottagits väl av kunderna, enligt bolaget.
Vid årsskiftet ska vi göra en försiktig nystart i mindre skala där vi fortsätter med Telenor och Telia som huvudpartners och där vi kommer att arbeta väldigt transparent mot dem för att återvinna deras förtroende när det gäller vår telesales, säger Bodil Prising.