NYHETSARKIVET
14 jun 2018 12:06
Massiv PTS-lista föreslår effektivare bredbandsutbyggnad
I går presenterade Post- och telestyrelsen en massiv lista om 27 punkter för att minska hindren och effektivisera utbyggnaden av fast och mobilt bredband.

Några av förslagen, gällande Trafikverket, har redan klubbats av regeringen medan andra förslag handlar om att skapa avtalsmallar för att underlätta tillstånds- och avtalsprocesser.

Så här skriver myndigheten bland annat:

"PTS har i uppdraget identifierat ett flertal hinder som grupperas i följande två kategorier och som kan ses vara de mest betydelsefulla hindren för anläggningen av bredband:
• tillgången till uppgifter och information från tillståndsgivare inför olika ansökningar om tillstånd samt
• bristande kvalitet och underlag i bredbandsaktörers och entreprenörers ansökningar om tillstånd, bland annat vad gäller projektering."

Hela rapporten med lista och allt finns att ladda hem här: PTS-listan.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108