Trots att antalet fiberkunder på den svenska marknaden har ökat med 15 procent under det senaste året så visar en genomgång av Post- och telestyrelsens rapport Svensk Telekommarknad att fiberkundstillväxten under det första halvåret i år var den lägsta sedan våren 2015.
Men PTS vill gärna lyfta fram den starka fibertillväxten i Sverige:
"Antalet abonnemang via fiber uppgick till 2,5 miljoner, vilket är en ökning med 15 %. Fiber stod för den största delen av tillväxten inom fast bredband och utgjorde mer än hälften (64 %) av alla abonnemang på fast bredband."
Telekomnyheterna har nagelfarit tillväxtsiffrorna för de senaste perioderna och det visar sig att kundtillväxten på 121 000 under det första halvåret i år, där för övrigt cirka 26 000 av det ökade antalet kunder avser en uppskattning från myndighetens sida, är den sämsta kundtillväxten under ett enskilt halvår, sedan första halvåret 2015.
Störst kundtillväxt av fiberslutkunder under första halvåret i år hade Telia med 46,9 tusen kunder, följt av Com Hem med 29,4 tusen kunder och Telenor med 16,0 tusen kunder. Sämst gick det för IP-Only, som förlorade 3,1 tusen slutkunder med fiberabonnemang.