Waystream, som säljer och utvecklar switchar och routrar till fibernät, hade ett katastrofalt fjärde kvartal förra året. Förutom att bolaget för en knapp månad sedan aviserade en nedskrivning på 20,9 miljoner kr så redovisar man i dag en omsättningsminskning på hela 43 procent. Det vill säga att bolaget i det närmaste halverade sin omsättning under perioden oktober-december förra året.
Bolagets omsättning under kvartalet uppgick till 12,7 miljoner kr (22,2 miljoner kr Q4 2017). Under samma period sjönk rörelseresultatet till -21,6 miljoner kr (-7,6 miljoner kr), drivet av nedskrivningen på 20,9 miljoner kr.
Uppenbarligen förstod styrelsen hur bolagets utveckling såg ut redan i början av november då man meddelade att en ny vd skulle rekryteras redan ett år efter att dåvarande vd:n Mats Öberg tillträtt.
"Nyutbyggnadstakten har stannat av samtidigt som våra större kunder haft kvar lager av switchar sedan den stränga våren med kyla och storm som förskjutit grävande för utbyggnad. Detta gör att satsningen utomlands blir än viktigare för framtida försäljning då det behövs en bredare kundbas för fortsatt tillväxt. Waystream ser dock positivt på 2019 med en bra orderingång gällande utbyte av äldre FastEthernet switchar samt ett antal nya kunder i Italien och Slovenien/Balkan", skriver Waystreams tillförordnade vd Susanne Torrbacka i sitt vd-ord.