Bahnhof redovisar i dag sitt bästa kvartal någonsin både sett till kundintag av privatkunder och omsättning. Under det fjärde kvartalet förra året fick man in 10 970 nya privatkunder och ökade samtidigt sin kvartalsomsättning till 295,8 miljoner kr (269,6 miljoner kr Q4 2017). Det framgår av bolagets bokslutskommuniké, som presenterades i dag.
Bolagets vd Jon Karlung skriver dock i sitt vd-ord att man i år inte har nått tillväxtmålet på 20 procent, trots en tillväxt på 143 miljoner kr (motsvarande 14,3 procent).
"Bahnhof träffar i stort sett visserligen angiven prognos för själva rörelseresultatet. Däremot når vi alltså inte prognosen för omsättningsmålet. På årsbasis växer Bahnhofs omsättning ändå med 143 miljoner kronor. På rullande kvartalsbasis når vi nästan 1,2 miljarder kronor. Vi har en mycket god och stabil tillväxt, med nya kunder i stort sett samtliga affärsområden. Det är kort sagt det bästa året i bolagets historia. Men att år från år alltid bibehålla en 20 procentig organisk tillväxt, blir allt svårare. Det kommer i så fall att kräva etablering på nya områden - sannolikt även utanför Sverige", skriver Jon Karlung som nu har satt tillväxtmålet till 15 procent för 2019.
Bahnhofs fjärde kvartal i siffror:
Omsättning (Mkr): 295,8 (269,6)
Rörelseresultat (Mkr): 37,3 (34,1)
Rörelsemarginal (%): 12,6% (12,6%)
Resultat före skatt (Mkr): 36,8 (33,7)
Nettoresultat (Mkr): 26,8 (21,4)