Regeringen har inte för avsikt att ta till några egna åtgärder kring Telias köp av Bonnier Broadcasting och TV4. Det sade digitaliseringsminister Anders Ygeman på Telekomgalan i förra veckan och det bekräftas nu även av kulturminister Amanda Lind, som i ett svar på en fråga från kristdemokraten Roland Utbult.
Så här skriver Amanda Lind i sitt svar:
"Den förändrade mediekonsumtionen påverkar såväl mediemarknaden som telekommarknaden. Ny teknik har lett till framväxten av nya distributionskanaler. Det har förändrat hur tv konsumeras och det har även påverkat konkurrensen på tv-området exempelvis genom att nya globala aktörer tillkommit. Konkurrensverket konstaterar i sin rapport Konkurrensen i Sverige 2018 bl.a. att. utvecklingen på tv-området innebär att utbudet ökar, både avseende formerna för att titta på tv och själva programinnehållet.
Myndigheten för press, radio och tv ska enligt sin instruktion följa och analysera utvecklingen inom medieområdet och sprida kunskap om den till allmänheten. Myndigheten ger bl.a. årligen ut rapporten Medieutveckling Medieekonomi, där utvecklingen på den svenska marknaden inom tv, radio och press analyseras.
Hur en eventuell sammanslagning av Telia och Bonnier Broadcasting skulle påverka konkurrensen på tv-marknaden eller telekommarknaden är något relevanta konkurrensmyndigheter får pröva. Jag ser ingen anledning att föregripa den processen."