NYHETSARKIVET
5 mar 2020 11:58
Tele2 och Elisa sista paret ut i svensk/finskt företagssamarbete
Tele2 och finska Elisa har inlett ett samarbete kring kommunikations- och IT-tjänster mellan Sverige och Finland. Det meddelar Tele2 i dag.

"Samarbetet med Elisa gör det möjligt för våra företagskunder att använda våra tjänster för obegränsad kommunikation i Norden. Elisa är den första operatören i Finland som lanserar 5G och i kombination med vårt enastående fasta och mobila nätverk är jag övertygad om att vi tillsammans kommer att bli en mycket stark och attraktiv aktör på den nordiska telekommarknaden", säger Fredrik Stenberg, chef för stora företag på Tele2, i en kommentar.

Sedan Telia för länge sedan köpt Sonera och Telenor förra året köpte DNA fanns såklart inte så många val för Elisa och Tele2 när det gäller företagssamarbeten. Därmed är de sista paret ut.

Samarbetet möjliggör att företag som gör affärer både i Sverige och Finland kan få skräddarsydda tjänster där de kan använda antingen lokala eller globala tjänster. Samarbetet inkluderar även mobila tjänster och roaming i båda länderna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108