NYHETSARKIVET
7 jun 2010 12:26
TeliaSonera: LTE-handsets lanseras i början på nästa år
TeliaSonera, världens första kommersiella LTE-operatör, kommer att erbjuda handsets som stödjer teknologin i början av nästa år. Det berättade Johan Wickman, Head of R & D på TeliaSonera, under ett seminarium anordnat av Light Reading Mobile i torsdags.

TeliaSonera tävlar därmed med Samsung Electronics, Verizon Wireless och NTT Docomo Inc. om vem som kan lansera LTE-handsets först. TeliaSonera är dock den enda operatören som öppnat ett kommersiellt LTE-nät, på den svenska och norska marknaden.

Johan Wickman sade under seminariet att lanseringen av det kommersiella LTE-nätet har fungerat ”väldigt bra”, att det skapat en ”wow-faktor” bland användarna och den har gått betydligt smidigare än lanseringen av 3G-nätet.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108